Vrána Karel

Prof. PhDr. ThDr. Karel Vrána

Psal pod pseudonymem Pavel Želivan. Působil ve svých exilových letech zejména v Římě a po pádu komunistického režimu hlavně v Praze – na teologických fakultách Lateránské a Karlovy univerzity. Zemřel 11. prosince 2004. 24. srpna 2005 by se byl dožil osmdesáti let.

Kněz a filosof. Přednášel v 80. letech na Lateránské univerzitě v Římě; zároveň působil jako rektor české teologické koleje Nepomucenum. Byl činný nejen jako česky píšící autor, ale i jako vydavatel české Křesťanské akademie. Rovněž po návratu z exilu se jako předseda tohoto sdružení zasloužil o postupné vyplňování českého vakua v oblasti teologické a jiné křesťansky orientované literatury. Filosofii přednášel na pražské Katolické teologické fakultě UK.

Základní bibliografie: Experiment křesťanství, Praha 1995 (tento výbor zahrnuje Vránovy nejrozsáhlejší příspěvky do časopisu Studie); Dialogický personalismus, Praha 1996; Teilhard de Chardin, Rychnov nad Kněžnou 1997; Křesťanství a kultura, Svitavy 2004; Svoboda k pravdě, Praha 2008.

Je autorem těchto článků:


Bookmark and Share
 
 
© Na zveřejněné texty se vztahují autorská práva.
© Design, redakční systém: Webdesignum 2004-2018
Licence Creative Commons
Teologické texty podléhají licenci Creative Commons.
|